Atalay GÜMRAH

Başyazı

Sonbahar aylarıyla salgının dünya ile ülkemizde de artma eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. Ancak, Mart ayına kıyasla, kazandığımız deneyim sayesinde salgınla görece daha iyi mücadele edebiliyoruz. Tedbiri ve önlemleri gevşetmeden, virüse karşı etkili bir aşı ya da tedavi bulunana kadar bu süreci titizlikle yönetmemiz gerektiğini biliyoruz.

Her şeye rağmen, Haziran başından bu yana birçok sektörde pozitif yönlü ekonomik aktivitedeki hareketliliğin devam etmesi, yavaş ve tedrici de olsa, geleceğe dair umutlarımızı besliyor. Söz konusu hareketliliğin, içinde kırılganlıklar barındırsa da, dış pazarlarda görece daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemiyle mücadelenin sağlık kısmı için bilimle; ekonomik kısmı için de sürdürülebilir ve güçlü bir büyüme ile mücadelenin önemli olduğunu görüyoruz. Normalleşme döneminde ülkemizi rekabette öne çıkaracak, istihdamı korumamızı ve artırmamızı mümkün kılacak her türlü adımı, işimizin ve üretimimizin geleceği için öncelikli olarak dikkate alıyoruz. 

Sektör olarak, değişen koşulları yakından takip edip yorumlayarak, kendimizi sürekli yeniliyor, yarattığımız katma değer ve istihdam ile birlikte ihracatta yakaladığımız başarı çizgimizi, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında ölçek büyüterek sürekli olarak geliştiriyoruz. Yeni ürün ve tasarımlar ile küresel pazarlara hızlı ve verimli çözümler sunmak üzere yaptığımız çalışmalar ile bu pazarın önemli aktörleri arasında yer alıyoruz.

Hükümetimizin aldığı önlemlerin etkisini arttırmak ve sağlanan desteklerden sektörümüzün bütün oyuncularının faydalanabilmesi için de ayrıca gayret sarf ediyoruz. Ülkemizin yaşanan bu süreçte sahip olduğu kaynakları en verimli şekilde kullanarak, ihracat odaklı bir yaklaşımla üretime devam ediyor olması, ne mutlu ki, ekonomimize de nefes aldırıyor. Elde edilen olumlu neticelere rağmen, sürecin dinamik olduğunu da hep aklımızda tutuyoruz. 

Pandeminin etkilerinin en yoğun hissedildiği alanlardan birinin de hiç kuşkusuz çalışma hayatı ve yeni çalışma modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Kademeli normalleşme bizleri, üretim, çalışma ve yaşam şekillerimizle birlikte hızlı bir dönüşüme zorluyor. Yeni iş modelleri, üretim yerlerinde ve ofislerimizde dijital dönüşümü hızlandırırken, daha nitelikli ve esnek işgücü ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Pandemi sonrasında kalıcı hale geleceği tahmin edilen yeni iş modelleriyle, önümüzdeki dönemde birbirinden farklı ortamlarda fakat birbiriyle uyum içinde çalışan işgücü dönüşümüne tanık olacağız görünüyor.

Hükümetimizin açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na göre, bu yılın tamamında büyümenin pozitif olması ve işsizliğin kademeli olarak azaltılması hedefleniyor. Büyüme hedeflerine ulaşmak için bu program, ihracatta katma değerli üretim, ciddi tasarruf tedbirleri, mali disiplinin devamı, kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve cari açığın azaltılması yönünde önemli kararlar içeriyor. Program bu açıdan bakıldığında, Türkiye’nin 2023 hedeflerine de katkı sağlıyor. Açıklanan stratejik programın maksimum başarı ile uygulanmasını umuyoruz, diliyoruz.

Üretimden gelen gücümüzle küresel salgınla mücadelemiz sürüyor. Dünyanın önemli bir sınav verdiği bu dönemde, ülkemizin normalleşme yolunda kararlı adımlar atması, değişime uyum sağlaması ve esneklik göstermesi bu zorlu süreci de başarıyla aşacağımızı gösteriyor.

Bu vesileyle işlerinizde kolaylık, bereket ve esenlik dilerim.

Atalay GÜMRAH                                                                                                                                                                        
Yönetim Kurulu Başkanı

Başyazı

Türkiye Toprak, Seramik, Çimento ve Cam Sanayii İşverenleri Sendikası
Beylerbeyi Mahallesi, Havuzbaşı Sokak, No 40 34676 Üsküdar/İstanbul TÜRKİYE

toprak@toprakisveren.org.tr

0216 422 09 39

0216 422 09 49