Atalay GÜMRAH

Basyazi

Sonbahar aylariyla salginin dünya ile ülkemizde de artma egiliminde oldugunu gözlemliyoruz. Ancak, Mart ayina kiyasla, kazandigimiz deneyim sayesinde salginla görece daha iyi mücadele edebiliyoruz. Tedbiri ve önlemleri gevsetmeden, virüse karsi etkili bir asi ya da tedavi bulunana kadar bu süreci titizlikle yönetmemiz gerektigini biliyoruz.

Her seye ragmen, Haziran basindan bu yana birçok sektörde pozitif yönlü ekonomik aktivitedeki hareketliligin devam etmesi, yavas ve tedrici de olsa, gelecege dair umutlarimizi besliyor. Söz konusu hareketliligin, içinde kirilganliklar barindirsa da, dis pazarlarda görece daha güçlü oldugunu söyleyebiliriz.

Pandemiyle mücadelenin saglik kismi için bilimle; ekonomik kismi için de sürdürülebilir ve güçlü bir büyüme ile mücadelenin önemli oldugunu görüyoruz. Normallesme döneminde ülkemizi rekabette öne çikaracak, istihdami korumamizi ve artirmamizi mümkün kilacak her türlü adimi, isimizin ve üretimimizin gelecegi için öncelikli olarak dikkate aliyoruz. 

Sektör olarak, degisen kosullari yakindan takip edip yorumlayarak, kendimizi sürekli yeniliyor, yarattigimiz katma deger ve istihdam ile birlikte ihracatta yakaladigimiz basari çizgimizi, teknolojik gelismeler ve uluslararasi trendler isiginda ölçek büyüterek sürekli olarak gelistiriyoruz. Yeni ürün ve tasarimlar ile küresel pazarlara hizli ve verimli çözümler sunmak üzere yaptigimiz çalismalar ile bu pazarin önemli aktörleri arasinda yer aliyoruz.

Hükümetimizin aldigi önlemlerin etkisini arttirmak ve saglanan desteklerden sektörümüzün bütün oyuncularinin faydalanabilmesi için de ayrica gayret sarf ediyoruz. Ülkemizin yasanan bu süreçte sahip oldugu kaynaklari en verimli sekilde kullanarak, ihracat odakli bir yaklasimla üretime devam ediyor olmasi, ne mutlu ki, ekonomimize de nefes aldiriyor. Elde edilen olumlu neticelere ragmen, sürecin dinamik oldugunu da hep aklimizda tutuyoruz. 

Pandeminin etkilerinin en yogun hissedildigi alanlardan birinin de hiç kuskusuz çalisma hayati ve yeni çalisma modelleri oldugunu söyleyebiliriz. Kademeli normallesme bizleri, üretim, çalisma ve yasam sekillerimizle birlikte hizli bir dönüsüme zorluyor. Yeni is modelleri, üretim yerlerinde ve ofislerimizde dijital dönüsümü hizlandirirken, daha nitelikli ve esnek isgücü ihtiyacini da beraberinde getiriyor. Pandemi sonrasinda kalici hale gelecegi tahmin edilen yeni is modelleriyle, önümüzdeki dönemde birbirinden farkli ortamlarda fakat birbiriyle uyum içinde çalisan isgücü dönüsümüne tanik olacagiz görünüyor.

Hükümetimizin açikladigi Yeni Ekonomi Programi’na göre, bu yilin tamaminda büyümenin pozitif olmasi ve issizligin kademeli olarak azaltilmasi hedefleniyor. Büyüme hedeflerine ulasmak için bu program, ihracatta katma degerli üretim, ciddi tasarruf tedbirleri, mali disiplinin devami, kayit disi ekonomi ile mücadele ve cari açigin azaltilmasi yönünde önemli kararlar içeriyor. Program bu açidan bakildiginda, Türkiye’nin 2023 hedeflerine de katki sagliyor. Açiklanan stratejik programin maksimum basari ile uygulanmasini umuyoruz, diliyoruz.

Üretimden gelen gücümüzle küresel salginla mücadelemiz sürüyor. Dünyanin önemli bir sinav verdigi bu dönemde, ülkemizin normallesme yolunda kararli adimlar atmasi, degisime uyum saglamasi ve esneklik göstermesi bu zorlu süreci de basariyla asacagimizi gösteriyor.

Bu vesileyle islerinizde kolaylik, bereket ve esenlik dilerim.

Atalay GÜMRAH                                                                                                                                                                        
Yönetim Kurulu Baskani

Basyazi

Türkiye Toprak, Seramik, Çimento ve Cam Sanayii Isverenleri Sendikasi
Beylerbeyi Mahallesi, Havuzbasi Sokak, No 40 34676 Üsküdar/Istanbul TÜRKIYE

toprak@toprakisveren.org.tr

0216 422 09 39

0216 422 09 49